יום השואה הבינלאומי וט"ו בשבט בדרום - 2013

יום השואה הבינלאומי וט"ו בשבט בדרום - 2013 (הגדל)

"כי האדם עץ השדה"
 
השנה ט"ו בשבט- החג לאילנות, נחגג באותו תאריך בו אנו מציינים את יום השואה הבינלאומי.
 
האם מתקבל על הדעת לחגוג את ט"ו בשבט באותו יום בו מציינים ברחבי העולם את יום השואה הבינלאומי?
 
ובכן, אמנם מועדים אלו נראים שונים בתכלית האחד מהשני, אך בבחינה מחודשת אפשר שהשניים משלימים זה את זה ומעניקים מימד מיוחד לזכר השואה בשנות ה 2000. 
ביום ראשון יצאנו 50 אנשים- ניצולי שואה מהדרום ביחד עם מתנדבים של הקרן, חיילים וחברי "מסע", לנטוע עצי זית בחווה ההולנדית בשדה צבי. 
היום התחיל בכינוס בבית הקפה של החווה, שם ערכנו טקס מיוחד ומרגש בו שני ניצולי שואה דיברו וסיפרו את סיפורם. בהמשך הטקס גם המתנדבים דיברו על המפגש עם הניצולים ועל ט"ו בשבט. 
הנה קטע מתורגם ממה שכתבה והקריאה אחת המתנדבות מ"מסע": 
 
"סוגים מסוימים של עצים, כמו האורן והאלון מסוגלים לשחרר את זרעיהם ולהתחיל דור חדש של עצים לאחר שריפה. זהו מנגנון הישרדות שמבטיח את המשכיותם על פני האדמה. זה נראה מוזר ואפילו מפחיד שהעצים חייבים לעבור הרס שכזה על מנת לזרוע את זרעיהם של הדורות הבאים, אך לעיתים זה הכרחי. האבדן של עצים וותיקים הוא שובר לב, הם כ"כ אנושיים בקיומם: הם מגיבים לסביבתם, זוכרים את ההיסטוריה ונאחזים חזק בקרקע. והעצים ששרדו מספרים את סיפורם של אלו שלא הצליחו לשרוד. במובן הזה, אנחנו היהודים דומים לאורן- עקרו אותנו, גירשו, עינו ושרפו. אבל הנה אנחנו עדיין כאן, עומדים. מילונים של יהודים נספו בשואה, אך מיליונים גם שרדו, והיום הם מספרים את סיפורם ואת הסיפור של אלו שלא שרדו. אתם, ניצולי השואה שיקמתם את חייכם, הולדתם ילדים, נכדים ונינים ובזכותכם אנו אומה חזקה יותר היום".
 
בסוף הטקס שערך כשעה יצאנו כולנו לשדה- שם קיבל את פנינו שלט גדול בו כתוב:
 
"מטע גן החיים- מטע עצי זית זה ניטע לכבוד היקרים מכל: ניצולי השואה שהיו חלק חשוב ממקימי מדינת ישראל ועזרו בנטיעת מטע זה".
 
בשדה נטעו הניצולים והמתנדבים עצי זית מכל מיני סוגים. המראה היה מרגש מאוד. 
עצי הזית שנטענו יתנו פרי בעוד שנים אחדות וימשיכו לצמוח עוד שנים רבות. הם יהוו עדות חיה לדורות הבאים על מה שהיה ומה שאסור שיהיה.
 
 
 

 
תודה מיוחדת לעוזי ותמר מנור על האירוח הנפלא בחווה.
 
תודה לעמותת "לחיים" על תרומתה ליום זה.

עבור לתוכן העמוד