חברי הוועדה האקדמית המייעצת שלצד הקרן

לאור השנים המעטות שנותרו להושטת סיוע לניצולי השואה הנצרכים. בהתחשב בצרכים הגדלים והמשתנים ובמגבלת התקציבים, מצאה הקרן לנכון ליזום הקמת וועדה מייעצת עליונה, במטרה לסייע לקרן ולגופים ולרשויות התומכים בניצולי השואה, לקבוע המדיניות ולתכנן הפעילות באופן מושכל, מקצועי ומתוכנן. הקרן הצליחה לכנס את מיטב המוחות הישראלים כשותפים לוועדה קבועה מייעצת לצד הקרן. הועדה מורכבת מהאישים המובילים בתחומם בישראל בתחומי הגרונטולוגיה וזקנה, ניצולי השואה, בריאות הציבור, רפואת קשישים, עבודה סוציאלית ומדיניות רווחה.

חברי הוועדה המייעצת:

פרופ' לבנשטיין אריאלה – יושב ראש הועדה
פרופ' מן המניין בחוג למ"א בגרונטולוגיה וראש המרכז לחקר ולימוד הזקנה בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה. בעלת מוניטין כאחת המובילות בארץ ובעולם בתחום הגרונטולוגיה החברתית ובמיוחד בתחום של יחסים בין-דוריים במשפחה ואיכות חיים של קשישים. לפני 8 שנים הקימה את החוג לגרונטולוגיה ועמדה בראשו בחמש השנים הראשונות. כיהנה 5 שנים כיו"ר האגודה הישראלית לגרונטולוגיה ו- 8 שנים כיו"ר הסקציה של מדעי החברה וההתנהגות של האגודה הגרונטולוגית הבינ"ל – האזור האירופי. היא חברת הנהלה ב- ( International Federation on Aging (IFAוכן אחראית על אירופה ב- International Network for the Prevention of Elder Abuse (INPEA). פרסמה 2 ספרים בעברית ואחת העורכות של 3 ספרים נוספים באנגלית כמו גם למעלה מ- 150 פרסומים בכתבי עת מדעיים. היא מעורבת כיועצת לגופים שונים בארץ בתחום הזקנה ולה קשרי עבודה ומחקר בינלאומיים.

גב' בתיה רפפורט - מרכזת הוועדה המייעצת לקרן לרווחת ניצולי השואה
חברת ועד בקרן משנת ‏2007. ילידת וורשה, פולין, ניצולת שואה, עלתה לישראל בשנת 1949. מ. א. בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה. זכתה במלגת השתלמות של ארגון הבריאות העולמי (WHO)באנגליה. השתלמה בתוכנית דו-שנתית להכשרת מטפלים התנהגותיים קוגניטיביים בביה"ס לעבודה סוציאלית והחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. השתלמה בתוכנית ללימודי תעודה בפסיכולוגיה רפואית, בחוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב. פרסמה מספר מאמרים בכתבי עת מקצועיים בארץ ובחו"ל. עבדה במסגרת בית החולים "כרמל" בחיפה כעובדת סוציאלית בכירה; במסגרת זו פיתחה תוכניות הדרכה וטיפול. משנת 2000 עוסקת בטיפול בניצולי שואה ומשפחותיהם.עוסקת בהוראה והדרכה מקצועית בנושא השואה. שותפה בארגון ימי עיון וכנסים בנושא זה. יו"ר וועדת היגוי לתוכנית לעזרה לניצוליםהמשתחררים מבתי החולים ("תוכנית סולם) הממומנת על ידי הקרן לרווחת נפגעי השואה. נשואה + שלושה ילדים.

פרופ' משה זוננבליק
פרופ' משה זוננבליק נולד בישראל בשנת 1944. בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, ירושלים. מכהן כפרופסור מן המניין בבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. בנוסף, מרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, ירושלים. שימש בתפקידי הוראה רבים בתחום הגריאטריה בארץ ותרם רבות לקידום התחום. משנת 1996 ועד היום מכהן כמנהל המערך הגריאטרי במרכז הרפואי שערי צדק.

פרופ' זוננבליק עוסק במחקר בתחום הגריאטריה פרסם מספר עבודות הראויות לציון כיום בעל שם ביו לאומי בתחום זה.

 

פרופ' דורון אברהם
פרופסור (אמריטוס) בבית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא חתן פרס ישראל לעבודה סוציאלית לשנת 2004. פרופ' דורון התמחה בעבודתו המחקרית בנושאים של התפתחות מדיניות הרווחה וביטחון סוציאלי במדינת ישראל ובמחקר משווה של מדינת הרווחה בפרספקטיבה בין ארצית. בין פרסומיו הספר על "מדינת הרווחה בישראל" עם פרופ' רלף קרמר בהוצאת עם עובד וכן הספר "בזכות האוניברסאליות – האתגרים של המדיניות החברתית בישראל" בהוצאת מאגנס. פרסומיו בשנת 2006 כוללים את המאמרים על "שחיקת העיקרון הביטוחי בביטוח הלאומי בישראל –ההשלכות על אופן תפקודה של מערכת הביטחון הסוציאלי בארץ" וכן "חלוקת מזון ובתי תמחוי – תחליף למדיניות הרווחה בישראל של שנות האלפיים".

פרופ' לומרנץ יעקב
יליד גרמניה, עלה לישראל 1949 . בוגר החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. למד וקיבל תואר דוקטור באוניברסיטת דיוק בארה. פרופסור בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. פרסם עבודות רבות בין נושאי מחקריו: זקנה, טראומה, שואה. כמו כן עסק בפיתוח ומחקר של מדיניות הזקנה בישראל. פרסם מחקרים רבים על השלכותיה של השואה, על הניצולים בטווח קצר וארוך. שימש כנשיא החברה הישראלית לגרונטולוגיה וכנציג ישראל בארגון הבינלאומי לגרונטולוגיה

פרופ' מנצ'ל יעקב
יליד צ'רנוביץ, רומניה. עלה לישראל בשנת 1949. סיים לימודי רפואה בבית הספר לרפואה , בהדסה ירושלים. פרופסור מן המניין בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים. ייסד את המחלקה הגריאטרית בבית החולים שערי צדק בירושלים. כיהן כמנכ"ל משרד הבריאות בין השנים 1974-1978. מנהל המחלקה הגריאטרית במכון לאוסטרופרוזיס, בית החולים הרצוג בירושלים. כיום מכהן כיו"ר המועצה הלאומית לגריאטריה במשרד הבריאות. עוסק במחקר והיה מרצה וחוקר אורח באוניברסיטאות בחו"ל.

פרופ' חוה גולנדר

ילידת ישראל 1947. פרופוסר חבר בחוג לסיעוד ומכון הרצג לחקר ההזדקנות והזקנה, אוניברסיטת תל-אביב. בוגרת ביה"ס לאחיות הדסה ירושלים, לימודי מוסמך בסיעוד גריאטרי באוניברסיטת דיוק בארה"ב ולימודי דוקטוראט באוניברסיטאת תל-אביב. מחלוצות ומנהיגות ההוראה והמחקר בסיעוד גריאטרי בישראל. בין פרסומיה הספר " לחיות על קו הקץ: עולמם החברתי של קשישים במחקה הסיעודית (בהוצאת מאגנס 1995) וכן "שליחות של חסד ואחוות אחים: סיפורו של מלב"ן-ג'וינט בישראל 1949-1975" במשותף עם פרופ' בריק וכן פרסומים רבים בכתבי עת בינלאומיים וישראליים. תחומי המחקר העיקריים שלה הם: מוסדות לטיפול ממושך, התמודדות עם מחלות כרוניות, התנהלות נפגעי דמנציה, הרפורמה במערכת הבריאות, מדיניות הטיפול בקשיש וכן מחקר היסטורי.

זכתה בפרס "בוסי" למחקר גרנטולוגי במדעי החברה מטעם האגודה הבינלאומית לגרונטולוגיה (2005). כיהנה כראש החוג לסיעוד, הייתה עורכת כתב העת גרונטולוגיה ומשמשת ראש הוועדה המדעית להוצאה לאור של אשל וחברה במועצה הלאומית לגריאטריה.

 

פרופ' ז'וזה ברונר
פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן ובמכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות באוניברסיטת תל אביב. מכהן כראש מכון כהן וגם כראש מכון אווה ומרק ביסן לחקר התודעה ההיסטורית, שם הוא עורך את כתב העת History & Memory. 
ברונר חוקר את תולדות הענקת הפיצויים האישיים לניצולי שואה בישראל וגרמניה מאז ראשית שנות ה-2000. במהלך השנים הוא היה שותף לניהול שלושה צוותי מחקר בינלאומיים שעסקו בנושא הפיצויים האישיים, החל מהסכמי לוקסמבורג בראשית שנות החמישים של המאה העשרים ועד להקמת הקרן לפיצוי עובדי כפיה בעשור הראשון של המאה העשרים ואחד. בשנת 2008 שימש יועץ מומחה לוועדה הממלכתית לבדיקת הסיוע לניצולי השואה, בראשות השופטת (בדימוס) דליה דורנר. ב-2011 הוא היה שותף לקמתה של הקליניקה המשפטית הראשונה לקידום זכויות ניצולי השואה בארץ, בה הוא משמש עד היום כמנחה אקדמי.
.

 

 

עבור לתוכן העמוד